Serce przyrody dla Rabki

EUROPEJSKIE SZLAKI BURSZTYNOWE

Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy


Barbara Gronuś-Dutko - PROJEKT PREZENTACJ MULTIMEDIALNEJ

"EUROPEJSKIE SZLAKI BURSZTYNOWE
Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy"


"Szlaki naturalnego bursztynu dorzecza Wisły"

Pierwsza wersja prezentacji "EUROPEJSKIE SZLAKI BURSZTYNOWE - Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy" była przygotowana na Konferencję Miast Partnerskich "Cztery kraje - jedna Europa", która odbyła się w Rabce-Zdroju w dniach 17-19 lipca 2009 roku. Następne wersje, opracowywane przez autorkę, to kolejne kompozycje fotografii i animacji, które zmieniając się jak w kalejdoskopie, ilustrują wybrane wątki opowieści o bursztynie bałtyckim.

Temat podjęła artystka, która od 35 lat odkrywa i przedstawia niepowtarzalną urodę każdej bryłki naturalnego bursztynu bałtyckiego. Jest artystą plastykiem, fotograficzką, bursztynniczką, założycielką "Stowarzyszenia "Bursztynowa Planeta JANTAR".

Barbara Gronuś-Dutko fotografiami opowiada o bursztynie oraz "o wędrówkach bursztynu i po bursztyn". Szereg impresji prezentuje genezę, niezwykłe właściwości oraz kolejne etapy przemieszczania kopalnej żywicy w dziejach geologicznych. Podobnie zasygnalizowane jest znaczenie "złota północy" w życiu dawnych i współczesnych Europejczyków, jak też mieszkańców innych kontynentów W przeglądzie zagadnień szczególnie ewoluuje temat:

TURYSTYCZNE SZLAKI BURSZTYNOWE XXI WIEKU
- szkic o współczesnych wędrówkach łączących Europę pod hasłem bursztyn.

W prezentacji pojawiają się fotograficzne wizytówki niektórych bursztynowych zabytków, zbiorów muzealnych, Galerii Sztuki i miejsc "bursztynowych wydarzeń" istniejących na: Wybrzeżu polskim od Pucka po Stegnę, w dorzeczu Wisły, wzdłuż Drogi Krajowej nr 7 oraz innych pobliskich tras komunikacyjnych wiodących z północy na południe.

Postulowana DROGA BURSZTYNOWA - SUCCINITE ROAD - łącząca 4 szczególne miasta Polski: GDAŃSK - WARSZAWĘ - KRAKÓW - RABKĘ może być kolejnym traktem turystycznym widocznym w zagęszczającej się w wieku XXI europejskiej sieci "szlaków bursztynowych". Droga ta jest częścią międzynarodowej drogi S77, która zaczyna swój bieg w Pskowie, biegnie przez Estonię, Łotwę, Litwę, Kaliningrad, Polskę, Słowację i Węgry - do Budapesztu.

Kamieniami milowymi na tym szlaku może być sieć obiektów o nazwie "Planeta JANTAR", posiadających zarówno ekspozycje odmian naturalnego bursztynu, jak i przyrodnicze biblioteki multimedialne. Wykorzystując ideę połączenia świata natury, który zachował się w bursztynie, z naturą obecnie nas otaczającą, obiekty te stwarzałyby możliwość trwałej współpracy naukowej i informacyjnej. Mając do dyspozycji współczesną technikę mogłyby spełniać ważną rolę edukacji ekologicznej.

W Rabce-Zdroju, uzdrowisku na skraju Gorczańskiego Parku Narodowego, lub w innym miejscu w tym rejonie, na południe od Krakowa - artystka pragnie stworzyć Centrum Edukacji Przyrodniczej "Planeta JANTAR" z multimedialną biblioteką przyrodniczą, zwieńczone artystyczną, leczniczą "Komnatą Bursztynową XXI wieku". Mogłoby to być jednocześnie centrum leczenia naturalnego. Sale do muzykoterapii, chromoterapii, arteterapii itp.

Projekt Stowarzyszenia "Bursztynowa Planeta Jantar" przewidywał odtworzenie w naturze "lasu bursztynodajnego" - założenie nowego ogrodu botanicznego. Miały w nim rosnąć rośliny z rodzajów oznaczonych - na podstawie szczątków zatopionych w bursztynie - przez badaczy żywicodajnych lasów porastających 40 milionów lat temu górzysty ląd zwany Fennoskandią, macierzysty ląd bursztynu bałtyckiego.

* * *

Na wielu kadrach prezentacji widoczne jest SERCE wykonane przez Barbarę Gronuś-Dutko z bryłki pięknego bursztynu. Ma ono symbolizować "Bursztynowe Serce Przyrody" - logo Stowarzyszenia "Bursztynowa Planeta JANTAR", propagującego naturalny bursztyn bałtycki - jantar, jako część dziedzictwa przyrodniczego.

Utrwalanie obrazów dokumentujących szczegóły wnętrza, kształt inkluzji organicznych, strukturę powierzchni indywidualnych bryłek bursztynu, które nieuchronnie ulegają procesom wietrzenia, pomaga w dostrzeżeniu i poznawaniu ciągłości przyrody.

Uważnie spoglądając w Przeszłość, także dygitalizując dostępne zbiory bursztynu bałtyckiego, mamy szansę docenić bogactwo otaczającego nas świata roślin, zwierząt i minerałów oraz umiejętnie dokumentować i skutecznie chronić go na miarę naszych ogromnych przecież możliwości.

Alicja Pielińska

SZLAKI NATURALNEGO BURSZTYNU DORZECZA WISŁY

Puck - Muzeum Ziemi Puckiej

Gdynia - Muzeum Miasta Gdyni

Gdynia-Orłowo - Zespół Szkół Plastycznych

Kartuzy - Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera

Gdańsk - Muzeum Archeologiczne
Muzeum Bursztynu - Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Międzynarodowe Targi Gdańskie AMBERIF i AMBERMART
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Jantar
Muzeum Bursztynu w Szkole Podstawowej
Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu

Malbork - Muzeum Zamkowe

Elbląg - Muzeum Archeologiczno - Historyczne

Toruń

Muzeum Archeologiczne
Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika Oddz. Muzeum Okręgowego w Toruniu
Pracownia Bursztynu rodziny Popkiewiczów

Łomża - Muzeum Północno-Mazowieckie

Warszawa

Muzeum Farmacji - Oddział Muzeum Warszawy
Muzeum Ziemi PAN
Państwowe Muzeum Archeologiczne
Państwowe Muzeum Etnograficzne

Kraków

Muzeum Archeologiczne
Muzeum Etnograficzne
Muzeum Przyrodnicze ISiEZ PAN
Skarbiec Katedry na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu

PROPOZYCJE

Rabka-Zdrój - Miasto Dzieci Świata

Sucha Beskidzka